2005-07-19
2008: Inte bara sossar
Det är inte bara svenska sossar som använder skattepengar till sina egna syften, en av de största favoriterna till den republikanska nomineringen inför presidentvalet Mitt Romney har en stab på 14 personer som ser till att han ser snygg ut, att ljuset är bra, att mikrofoner fungerar osv - allt betalt av skattebetalarna.
Prenumerera på:
Kommentarer till inlägget (Atom)
4 kommentarer:
Gillade det här argumentet :
"``This operation is not larger than any previous governor's,'' she said, denying staff members were engaged in ``event production.'' "
Alla andra gör det, så då måste det vara rätt! Man undrar ju om det finns någon riktig republikan längre.
Kan nog sticka i ögonen på många.
Sminket alltså ;)
Nädå, han borde kunna betala för det på ett sätt som inte drabbar skattebetalarna. Det borde alla kandidater kunna göra.
Det finns väl några privata företag han kan köpas av i stället, är det inte så politiker brukar göra? :) Att använda skattebetalarnas pengar tycker jag bara visar brist på uppfinningsförmåga att fixa pengarna på något annat sätt.
Skicka en kommentar