2005-07-21

2008: Clark kollar läget

Det börjar nu bli mer och mer klart att general Wesley Clark som försökte sig på att bli demokraternas kandidat 2004 kommer att göra ett försök till 2008. Han har börjat synas i media igen och på frågan om han tänker ställa upp så säger han att inget är uteslutet.

Märker han att det finns stöd för honom kommer han säkert göra ytterligare ett försök.

3 kommentarer:

Joseph sa...

Får hoppas för hans skull att Michael Moore inte sköter PR'en denna gång =P

Fredrik Nyman sa...

Jag begriper inte varför han och hans supportrar tror att det skulle gå bättre 2008 än 2004 ens om Hillary väljer att inte ställa upp.

Däremot är det möjligt, rentav troligt, att han fortfarande suktar efter att nomineras till VP-kandidat.

Robert Nordman sa...

Håll ögonen på detta då:
http://www.securingamerica.com/

Wes Clark började leta efter sätt att få politisk erfarenhet "bakvägen" redan förra året - och då menar jag efter att han lade ned sin kandidatur - och startade då denna PAC. Om det innebär att han tänker försöka igen, eller om han vill verka i kulissen för att bli ett starkt kort till VP eller ministerpost (och vara rådgivare under kampanj), är för tidigt att säga. Dock vågar jag nog gissa på att det mer lutar åt minister/rådgivare/VP än en kandidatur.